10:۰۰ - 21:۰۰ 031-36413023 ۰۹۳۳۰۱۹۱۹۷۷
مورد علاقه ها 0

نکات ضروری برای حفظ بهداشت آکواریوم

استفاده از آکواریوم در طراحی داخلی به خانه روح و زیبایی خاصی می دهد. بدون شک هر کسی با دیدن حرکات نرم ماهی ها درون آب حس خوبی می گیرد و می تواند برای اعضای خانه بسیار سرگرم کننده و مایه ی آرامش باشد.
اما نگهداری از ماهی های زینتی درون آکواریوم کاری دشوار است و نیاز به مراقبت فراوان و استفاده از لوازم خاص خود است.
درمان بیماری های ماهی های زینتی گاها غیر ممکن است بنابراین پیشگیری از بیماری برای ماهی ها امری ضروری تلقی می شود. اولین و مهمترین اقدام برای پیشگیری از بیماری ماهی های زینتی رعایت و حفظ بهداشت آکواریوم است.

در این مقاله سعی داریم نکات ضروری برای حفظ بهداشت آکواریوم را برای شما شرح دهیم.

به طور کلی آلودگی محیط آکواریوم به دو دسته فیزیکی و شیمیایی تقسیم می شود.

آلودگی فیزیکی شامل تکه های باقی مانده غذا، ذرات معلق در آب، استفاده از وسایل جانبی آلوده و ... می شود که باعث کدر شدن و تیرگی آب می شود.

آلودگی شیمیایی شامل آمونیاک تولید شده توسط فضولات ماهی ها است که ترکیب شیمیایی آب را به هم می زند و به این صورت باعث آلودگی آب آکورایوم می شود.
برای حل این مشکلات باید از سیستم فیلتراسیون فیزیکی و شیمیایی استفاده کنید.فیلتراسیون فیزیکی شامل :
استفاده از فیلتر ریز شنی
استفاده از دستگاه تصفیه رقی
استفاده از سیفون دستی

فیلتراسیون شیمیایی شامل:
استفاده از بیوفیلترها برای از بین بردن آمونیاک آب
استفاده از ذغال فعال برای تنظیم PH و رفع کدر شدن آب
اسفاده از رزین برای سبک کردن آب

هنگام خرید آکواریوم باید دقت داشته باشید که تمام وسایل مورد نیاز جهت بهداشت و دما و نور آکواریوم مورد نیاز است را تهیه نمایید.
اگر قرار است کف آکواریوم با شن های ریز و گیاهان پوشیده شود ممکن است هنگامی که برای اولین بار آکواریم را پر از آب می کنید آب حالت گل آلود پیدا کند. بنابراین سعی کنید حداقل یک هفته قبل از اینکه ماهی ها را به مکان جدید منتقل کنید آکواریوم را آماده کنید.

وجود نور مناسب برای خوش رنگ شدن ماهیان و همچنین تولید غذا ضروری است اما سعی کنید آکواریوم را در قسمتی قرار دهید که نور مناسب داشته باشد. نه آفتاب مستقیم و نور خیلی زیاد که باعث تولید بیش از اندازه زی شناوران می شود و چون این میزان بیش از میزان مصرف ماهیان است باقی مانده آن ها در آکواریوم باعث به وجود امدن محیطی سبز و خزه ای و در کل آلودگی آکواریوم می شود.
برای ایجاد نور مناسب آکواریوم می توانید از لامپ های مهتابی استفاده کنید.

سعی کنید دمای آکواریوم را بالا نگه ندارید زیرا هنگامی که دمای آب آکواریوم بالا باشد سرعت متابولیسم ماهی ها بالا می رود و در منتیجه زود به زود احتیاج به غذا پیدا کرده و به دنبال آن فضولات بیشتری تولید می کنند. همچنین دمای بالای آکواریوم محیط مناسبی برای رشد انواع باکتری ها و میکروارگانیسم ها است همچنین اگر غذایی در کف آکواریوم باقی بماند باعث رشد سریع تر باکتری ها و آلوده شدن آکواریوم و به دنبال آن بیمار شدن ماهی ها می شود.
همچنین دمای پایین باعث تاخیر در رشد ماهی ها می شود و به این صورت طول عمر آن ها افزایش پیدا می کند.

در صورت داشتن سیستم فیلتراسیون قوی به طور متوسط دمای مناسب ماهی های زینتی 27 الی 29 درجه سانتی گراد است اما در صورت نداشتن این سیستم می توانید به صورت تدریجی دمای آب را پایین آورده و در همان دما ثابت نگه دارید.یک از مهمترین عواملی که باعث آلودگی آکواریوم می شود نوع و زمان نامناسب تغذیه است.
برای جلوگیری از این آلودگی باید به میزان و نوع غذایی که در طول روز به ماهی ها می دهید دقت کنید.
بهترین نوع غذا برای ماهی ها غذاهای زنده مانند کرم خونی، کرم سفید، نوزاد آرتمیا، آرتمیا بالغ، لار و پشه، گاماروس، دافنی، کرم خاکی است که علاوه بر کمک به بهداشت آکواریوم به زیبایی و سلامتی ماهی ها کمک می کند.  می توانید از غذاهای آماده و یا منجمد نیز استفاده کنید.
  • در غذا دادن به ماهی ها تعداد دفعات را زیاد کنید و مقدار غذا را ثابت نگه دارید.
  • مقدار غذا را در هنگام صبح به میزان بیشتر و هر چه به سمت شب می رویم این مقدار باید کمتر شود.
  • حداقل تا 2 الی 3 ساعت قبل از تاریکی کامل (خواب) دیگر به ماهی ها غذا ندهید.
  • غذای ماهی را به صورت پراکنده در آب بریزید تا از هدر رفتن و پراکندگی آن در آب و در نتیجه آلودگی آکواریوم جلوگیری شود.
  • برای جلوگیری از ته نشین شدن باقی مواد غذایی در کف آکواریوم یا معلق بودن آن ها در وسط آب و یا شناور ماندن در سطح و در نتیجه آلودگی محیط آکواریوم باید از هر سه گونه ماهی که یک گونه از سطح آب، یک گونه از وسط آب و گونه دیگر از کف آب تغذیه می کنند در آکواریوم خود داشته باشید. این کار باعث می شود که دیگر هیچ مواد غذایی در آکواریوم باقی نماند.
  • همچنین می تواند یک ماهی کت فیش یا لجن خوار در آکواریوم خود داشته باشید تا به راحتی محیط داخل آکواریوم را تمیز کند.

 
1626
0
 
2
دیدگاه ها