10:۰۰ - 21:۰۰ 031-36413023 ۰۹۳۳۰۱۹۱۹۷۷
مورد علاقه ها 0

نگهداری از عروس هلندی

عروس هلندی پرنده ای بسیار باهوش و بازیگوش است که از خانواده طوطی سانان است.
نام اصلی این پرنده کوکاتیل است و زیستگاه طبیعی او کشور استرالیاست.علت نامگذاری این پرنده به این علت است که در زمان های قدیم به کشور استرالیا نیو هلند یا هلند جدید گفته می شده است از این رو زمانی که برای اولین بار این قاره کشف شد و این پرنده در آن کشور مشاهده شد نام او را عروس هلندی گذاشتند.
این پرنده زیبا در طبیعت تنها به رنگ خاکستری یافت شده است اما در اسارت و با جهش ژنتیکی به رنگ های مختلفی تکثیر شده است که با نام های مختلفی نام گذاری شده اند

این نام ها عبارتند از :
نزاد خاکستری: پرهای خاکستری با زمنیه سفید و سر زرد رنگ و گونه های نارنجی و کاکلی که می تواند به رنگ زرد یا خاکستری باشد.


نژاد لوتینو که در این نژاد بدن به رنگ زرد کمرنگ و سر به رنگ زرد با گونه های نارنجی در هر دو جنس است.


نژاد ابلق: 70درصد بدن به رنگ زرد و 30 درصد به رنگ خاکستری است که با گونه های نارنجی و سر زرد رنگ می باشد.


نژاد صورت سفید: این نژاد پرهای خاکستری با زمینه سفید داشته و به جای سر زرد رنگ سری با رنگ سفید دارند اما گونه های نارنجی رنگی که در سایر نژادها دیده می شود را ندارند.


و سایر رنگ ها مانند صدفی، دارچینی، نقره ای و ...
عروس هلندی پرنده ای خونگرم و حساس است و به راحتی با انسان ها اخت می شود. به همین دلیل از همان زمان جوجگی می توان او را دستی کرد تا در بزرگسالی رفتاری اجتماعی و آرام داشته باشد.
این پرنده می تواند به خوبی تمام افراد خانواده را سرگرم کند و در صورت تمرین و آموزش درست از دوماهگی روع به حرف زدن کند و دستورات ساده را بیاموزد.
طول عمر این پرنده چیزی حدود 15 تا 20 سال است.

محل نگهداری
قبل از خرید عروس هلندی باید محل زندگی او را مشخص کنید تا بعد از انتقال به منزل شما با جابه جایی های متعدد دچار استرس نشود. قفس پرنده باید به اندازه ای باشد که پرنده بتواند در آن پروازهای کوتاه انجام دهد. بنابراین باید به اندازه دو برابر طول بال های باز پرنده اندازه قفس باشد.قفس باید حداقل یک متر از زمین فاصله داشته باشد و در برابر نور شدید آفتاب نباشد. همچنین نباشد در معرض باد و کولر و پنکه باشد.
هنگام شب و تاریکی هوا سعی کنید محیط کاملا تاریک نباشد و نور ملایمی به قفس بتابد. این کار باعث می شود پرنده با کوچکترین محرک محیطی نترسد.
برای اینکه پرنده شما اجتماعی بشود بهترین مکان نگهداری در سالن و جاهایی است که رفت و آمد بیشتر است. بدین صورت عروس هلندی حس می کند که عضوی از خانواده شما است و زوددتر با خانواده انس می گیرد و کمتر دچار اختلالات روانی می شود زیرا اگر عروس هلندی را به مدت زیادی تنها بگذارد دچار اختلال رفتاری می شود و ممکن است شروع کند به گاز گرفتن.
بهترین مکان برای نگهداری از عروس هلندی در پاسیویی است که با انواع درختچه ها و گیاهان بلند پر شده و محیطی طبیعی را برای پرنده القا می کند.
و بدترین مکان نیز آشپزخانه است زیرا در آشپزخانه بو ها و گاز های سمی ناشی از مواد سرخ کردنی وجود دارد که بسیار برای پرندگان مضر است.
دمای نگهداری از عروس هلندی باید چیزی حدود 27 تا 35 درجه سانتی گراد باشد همچنین هوای محیط باید دارای رطوبت نسبی باشد که برای اینکار می توانید از دستگاه بخور استفاده کنید یا یک دستمال نمدار روی قفس بیندازید.
در زمستان نیز به دلیل روشن بودن وسایل گرمایشی رطوبت هوا گرفته می شود و هوا خشک می شود برای همین می توانید یک ظرف آب روی بخاری قرار دهید تا رطوبت هوا تنظیم شود.

تغذیه عروس هلندی
عروس هلندی برای رشد و سلامتی کامل به همه نوع مواد غذایی احتیاج دارد و دادن فقط دانه ها به او کاری اشتباه است که باعث می شود انواع ویتامین ها به او نرسد.
میوه های تازه ای مانند سیب، موز، گوجه فرنگی، خیار، هویج رنده شده، همچنین سیب زمینی آب پز و انواع جوانه ها و... می تواند منابع سرشاری از این ویتامین ها باشد .


میوه هایی که هرگز نباید به عروس هلندی داد عبارتند از: پیاز، سیر، قارچ، انواع شکلات و ...
بهترین غذا برای عروس هلندی هایی که بدغذا و کم اشتها هستند پلت های آماده تجاری هستند این پلت ها دارای انواع مواد غذایی مختلف مورد نیاز برای آن هاست که پرنده دیگر قادر به جداسازی آن ها نیست و مجبور است همه آن ها را با هم بخورد و به این ترتیب تمام مواد غذایی مورد نیاز به آن ها می رسد.
این پلت ها را می توانید از پت شاپ تهیه کنید
همچنین برای استحکام نوک و ناخن های آن ها می توانید از کف دریا یا پودر صدف یا پوست تخم مرغ استفاده کنید.


بهداشت و سلامت

برای حفظ سلامتی عروس هلندی حداقل هفته 3 الی 4 بار یک ظرف آب با عمق کم درون قفس قرار دهید تا پرنده آب تنی کند و اگر از این کار امتناع کرد به وسیله اسپری و با ملایمت سروع به آب پاشیدن به بدن او بکنید.


کف قفس را می توانید با کاغذ پوشانده و به طور مرتب عوض کنید.

هرگز اسباب بازی های فلزی را در اختبار پرنده قرار ندهید و زمانی که او را آزاد می کنید مراقب سیم برق و سایر حیوانات خانگی باشید.

هرگز زمانی که پرنده آزاد است او را تنها نگذارید و تمام مدت حواستان به او باشد زیرا عروس هلندی پرنده ای کنجکاو و بازیگوش است.

با دیدن هر علائمی از مریضی از جمله بی حالی بی اشتهایی نیمه باز بودن چشم ها فرو بردن سر در پرها و... سریعا به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

5318
3
 
41
دیدگاه ها