10:۰۰ - 21:۰۰ 031-36413023 ۰۹۳۳۰۱۹۱۹۷۷
مورد علاقه ها 0

نگهداری از خرگوش

نگهداری از یک خرگوش به عنان حیوان خانگی به دلیل خوی آرام و به دور از خشونت او می تواند گزینه مناسبی برای بسیاری از افرادی که عاشق حیوانات هستند، باشد.


خرگوش های اهلی از راسته خرگوش شکل ها (Lagomorpha)و از دسته Leporidae هستند و زیستگاه طبیعی آن ها در غرب اروپا و شمال غرب آفریقا می باشد.
خصوصیت اصلی این حیوان گوش ها و چشم های بزرگ نسبت به اندازه سر است . همه دندان های یک خرگوش تا پایان طول عمر خود به طور مرتب رشد می کنند.
خرگوش ها به طور طبیعی دو نوع مدفوع می کنند یکی دانه ای و دیگری خمیری که مدفوع خمیری دارای پروتئین و ویتامین است که خرگوش برای تامین این مواد در بدن خود نوع دوم مدفوع خود را می خورد.
خرگوش را به هیچ عنوان نمی توانید در محیط منزل نگهداری کنید و باید حتما در فضای آزادی ماننده حیاط باشد.
فضای لانه بر هر خرگوش چیزی حدود 0/3 متر مربع‌ است به ازای هر خرگوش دیگر باید 0/2 متر مربع دیگر به فضای لانه اضافه گردد.
ارتفاع لانه باید به گونه ای باشد که خرگوش بتواند به راحتی روی پای خود بایستد. (چیزی حدود 50 تا 90 سانتی متر)
کف قفس باید دور از هرگونه رطوبت باشد و باید آن را عایق بندی کنید. همچنین کف قفس می تواند پوشیده از کاهو و ساقه گندم و پوشال باشد. البته اگر کف قفس طوری باشد و از زمین ارتفاع داشته باشد بهتر است زیرا باعث می شود که ادرار خرگوش در کف قفس جمع نشود.


خرگوش های نر و ماده را در قفس های جداگانه نگهداری کنید و فقط در زمان جفت گیری خرگوش ماده را به مدت ده دقیقه در قفس خرگوش نر قرار دهید.
اگر همزمان از چند خرگوش مراقبت می کنید باید بدانید که هرگز نباید خرگوش های نر را در یک قفس قرار دهید زیرا باعث نزاع و درگیری میان آن ها و حتی کشتن همدیگر شود. اما چند خرگوش ماده را می توانید کنار هم نگه دارید.
هر خرگوش به ازای هر 100 گرم وزنی که دارد نیاز روزانه به 5 گرم غذا دارد. یعنی یک خرگوش 1 کیلویی باید در روز 50 گرم غذا بخورد.
خرگوش ها معمولا به 80 درصد یونجه خشک و 20 درصد سبزیجات و 1 در صد غلات نیازمندند.
هرگز به خرگوش خود ارزن و گندم و کاهو پیچ ندهید.
برای جلوگیری از بیمار شدن خرگوش و انتقال آن به انسان لازم است که :
  • پس از خریداری و به طور کلی هر چند مدت یکبار به کلینیک دامپزشکی مراجعه کرده و خرگوش را توسط دامپزشک مورد معاینه قرار دهید.
  • قفس یا لانه خرگوش را به طور مرتب تمیز کنید .
  • پس از تماس با حیوان دست های خود را شسته و ضد عفونی کنید.
  • به محض مشاهده نشانه های غیر عادی در خرگوش با دامپزشک خود تماس گرفته یا آن را به کلینیک دامپزشکی ببرید.
  • از تماس خرگوش خود با سایر حیوانات خانگی یا حیوانات ولگرد جلوگیری به عمل آورید.

 
1469
0
 
0
دیدگاه ها