نکاتی در مورد خاک گربه

گربه ها حیوانات خیلی تمیزی هستند و شاید بسیار دیده باشید که ساعت ها وقت صرف تمیز و مرتب کردن موهای بدنشان می کنند.
گربه ها عادت دارند که درون خاک ادرار و مدفوع خود را پنهان کنند بنابراین در اختیار گذاشتن ظرف خاک برای گربه ضروری است. اما برای تهیه ظرف و خاک گربه نکاتی هست که باید حتما رعایت شود.
در این مقاله سعی بر این شده تا نکاتی در مورد خاک گربه بازگو شود:

ظرف خاک گربه:
معمولا برای هر گربه باید دو ظرف خاک تهیه کنید (یکی برای ادرار و دیگری برای مدفوع) و آن ها را در جاهای مختلف خانه قرار دهید. البته برای نگهداری دو گربه سه ظرف خاک نیز می تواند کافی باشد.
ظرف خاک نه باید آن قدر بزرگ باشد که وارد شدن به آن برای گربه مشکل باشد و نه آن قدر کوچک که جایی برای چرخیدن گربه و پنهان کردن مدفوع وجود نداشته باشد.


محل قرارگیری ظرف خاک:
ظرف خاک گربه را در جایی قرار دهید که به دور از هر گونه شلوغی، رفت و آمد و هیاهو باشد تا حریم خصوصی او حفظ شود.
هرگز ظرف خاک را کنار ظرف غذای گربه قرار ندهید.

انواع خاک گربه:

  1. خاک گربه غیر توده ای: رایج ترین و ارزان ترین نوع خاک است که اثر ضد لک ندارد و باید به طور مرتب حتی گاهی روزی چند بار تمیز شود و حتما هفته ای یک بار کل خاک تعویض شده و کف ظرف را باید ضد عفونی کرد.
  2. خاک گربه توده ای: این نوع خاک نسبت به نوع غیر توده ای کمی گران تر است . خاک توده ای به دلیل داشتن ماده ای به نام بنتونیت، ادرار را به خود جذب کرده و آن را به شکل توده ای در می آورد که باعث می شود تمیز کردن خاک بسیار راحت تر شود و خاک بو نگیرد. به این صورت که با دستکش و اسکوپ تکه های جامد شده خاک را به راحتی از خاک جدا کرده و بقیه خاک تمیز باقی می ماند. به همین دلیل این خاک نسبت به سایر خاک ها در میان صاحبان گربه ها محبوب تر است.
  3. خاک گربه کریستالی: این خاک از موادی مانند سیلیکا ساخته شده و نسبت به دو نوع قبلی گران تر هستند اما دارای خاصیت ضد لک بودن و جذب ذرات بیشتر و همچنین توده کردن بیشتر ادرار و مدفوع هستند. خاصیت جالب دیگر این نوع خاک این است که نه تنها بوی ادرار را از بین می برد بلکه به محض تماس با ادرار به رنگ زرد در می آید و نشان می دهد که زمان تعویض خاک گربه است.
  4. خاک گربه ارگانیک: این نوع خاک به دلیل اینکه از مواد طبیعی و گیاهی مانند ذرت، گندم، گل و... بسیار گران قیمت تر از سایر خاک های گربه هستند.
انواع خاک گربه را می توانید از پت شاپ تهیه کنید.بهداشت خاک گربه:

گربه ها حیوانات بهداشتی بوده و بسیار به بو حساس هستند. به قدری که حاضر نیستند در ظرف خاک گربه دیگری ادرار کنند. حتی اگر دو ظرف در اختیار یک گربه بگذارید خواهید دید که یک ظرف را برای ادرار و دیگری را برای مدفوع خود انتخاب می کند و اگر خاک کثیف باشد ممکن است در بیرون از ظرف یا جای دیگری این کار را انجام دهد. خاک گربه باید به صورت مرتب توسط بیلچه و دستکش تمیز شود و همچنین بسته به نوع خاک گربه به صورت کلی خاک تعویض تعویض شود و ظرف خاک شستشو و ضد عفونی شود.حساسیت به خاک گربه:

باید توجه داشته باشید که بعضی گربه ها ممکن است به بعضی از انواع خاک ها حساسیت داشته باشند یا به طور کلی مایل به استفاده از آن نوع خاک خاص نباشند.

همچنین برای گربه های موبلند مانند نژاد پرشین خاک های توده شونده می تواند باعث اذیت شدن آن ها شود به این صورت که توده های خاک به موهای گربه می چسبد و گربه هنگام تمیز گردن بدن خود آن ها را می بلعد. در صورت مشاهده چنین موردی حتما با دامپزشک خود تماس بگیرید یا به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.


3968
1
 
0
لینک کوتاه:
دیدگاه ها