10:۰۰ - 21:۰۰ 031-36413023 ۰۹۳۳۰۱۹۱۹۷۷
مورد علاقه ها 0

نکات مراقبت از ناخن های حیوانات خانگی

اگر صاحب یک یا چند حیوان خانگی هستید حتما می دانید که علاوه بر تهیه غذا برای او باید به بهداشت حیوان نیز بسیار توجه کنید.
اهمیت دادن و مراقبت از ناخن های حیوانات خانگی یکی از مهمترین نکاتی است که برای حفظ سلامتی و بهداشت آن ها باید انجام داد. بنابراین در این مقاله سعی شده که نکات مراقبت از ناخن های حیوانات خانگی ذکر شود.شما باید به طور مرتب وضعیت ناخن های حیوان خانگی خود را کنترل کنید به خصوص هنگامی که حیوان از گردش بیرون از منزل به خانه برگشته باید حتما به بهداشت و آراستگی ناخن های او رسیدگی کنید تا همیشه تمیز و مرتب باشند.
کوتاه کردن ناخن حیوانات خانگی به طور منظم از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که اگر ناخن حیوانات بیش از حد بلند باشد ممکن است دچار شکستگی شده و به دنبال آن پای حیوان شروع به خونریزی و عفونت کرده و در نهایت ممکن است باعث لنگ شده او نیز بشود.
همچنین ممکن است بر اثر بلند شدن بیش از حد پیچ خورده و در گوشت او فرو رود که باز باعث خونریزی، عفونت و بیماری می شود.
برای صاحبان حیوانات خانگی نیز ناخن بلند حیوان، هنگام نوازش و بازی با او، می تواند بسیار اذیت کننده باشد و زخم های عمقی و به دنبال آن عفونت ایجاد کند.
ناخن بلند می تواند باعث اختلال در راه رفتن و در بلند مدت مشکلات مفصل و استخوان ایجاد کند.برای جلوگیری از تمام این مشکلات می توانید به طور منظم و هر گاه که احساس کردید ناخن های حیوان خانگی شما بلند شده است به کلینیک دامپزشکی مراجعه کرده و ناخن های او را کوتاه کنید. همچنین می توانید شیوه ی کوتاه کردن ناخن های حیوان خانگیتان را از دامپزشک یاد بگیرید و با تهیه یک ناخن گیر دامپزشکی از پت شاپ این کار را در منزل انجام دهید.


اما چگونه باید ناخن های حیوان خانگی را کوتاه کرد؟

مرحله اول انتخاب ناخن گیر است. که بسته به نوع ناخن و سایز حیوان خانگی یکی از دو نوع ناخن گیر های گیوتینی و قیچی شکل را انتخاب کنید.
مرحله بعد انتخاب زمان مناسب برای انجام این کار است. سعی کنید کوتاه کردن ناخن حیوان خانگی خود را در زمانی انجام دهید که حیوان آرام تر است و گرسنه نیست و یا در اثر بازی و فعالیت خسته است و نای تکان خوردن ندارد.
برای اینکه حین ناخن گرفتن به او مسلط باشید و نیازی به خم شدن نداشته باشید حیوان خانگی خود را روی یک میز قرار دهید.
بهتر است او را به پهلو بخوابانید تا از تکان خوردن ناگهانی و آسیب جلوگیری شود.
قبل از شروع کار ابتدا ناخن های حیوان را در نور مشاهده کنید. خواهید دید که به وضوح قسمتی از ناخن نازک تر و کمرنگ تر است و عروق خونی در آن قسمت وجود ندارد. البته تشخیص این قسمت در ناخن های تیره رنگ کمی مشکل است.


اگر بار اولی است که می خواهید این کار را انجام دهید، پس از مشخص شدن قسمت هایی که عروق خونی در آن ها وجود ندارد سعی کنید از کمی عقب تر ناخن ها را بگیرید تا به عروق خونی آسیب وارد نکنید زیرا ممکن است ناخن گیر ها مناطق بیشتری از آنچه شما فکر می کنید را بگیرد.
پنجه حیوان یا پای او را در دست گرفته و انگشتان خود را زیر انگشتان او قرار داده و انگشت شصت خود را روی انگشتی که می خواهید ناخن آن را بگیرید محکم کنید و با دست دیگر شروع به ناخن گرفتن کنید.
دقت کنید که بعضی از حیوانات قلقلکی هستند یا نسبت به انجام این کار از خود مقاومت نشان می دهند. سعی کنید با بدن و دست خود آن ها را کنترل کنید. و قبل و بعد از انجام کار به آن ها جایزه بدهید. همچنین می توانید برای بار اول پس از گرفتن هر ناخن یا چند تای آن ها به حیوان استراحت بدهید و در دفعات بعدی تعداد بیشتری از آن ها را پشت سرهم بگیرید تا کم کم عادت کند.


گاهی ممکن است به اشتباه قسمت هایی که دارای عروق خونی هستند را نیز بچینید. در این صورت ابتدا سعی کنید با صحبت کردن و نوازش حیوان را آرام کنید.
سپس با استفاده از پودر منعقد کننده سعی کنید خونریزی را بند بیاورید. اگر پودر منعقد کننده ندارید به جای آن می توانید از آرد یا نشاسته ذرت استفاده کنید.
از ایستادن را راه رفتن و دویدن حیوان تا حداقل 15 دقیقه جلوگیری کنید تا خونریزی بند بیاید.
پس از گرفتن ناخن های حیوان خانگی می توانید آن ها را سوهان بکشید.


3812
0
 
0
دیدگاه ها